AVOLBY DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU
údaje jsou nepřetržitě aktualizované

EPP-ED - Evropská lidová strana (křesťanští demokraté) a Evropští demokraté
Nejsilnější frakce starého parlamentu. Patří mezi ně britští Konzervativci, němečtí Křesťanští demokraté CDU nebo italská strana Forza Italia premiéra Silvia Berlusconiho. A její široká platforma přijme do svých řad také českou ODS, KDU-ČSL nebo případně Unii svobody. Šéfem strany je uznávaný, ale relativně málo známý Němec Hans-Gert Pöttering.

PSE - Evropská socialistická strana
Druhá nejsilnější frakce starého parlamentu. Sdružuje velké evropské sociálně-demokratické strany včetně Labouristické strany Tonyho Blaira, německých sociálních demokratů Gerharda Schrödera, či nedávných vítězů španělských voleb, španělských socialistů. Lídrem strany je Španěl Enrique Baron Crespo. Logicky sem zamíří i Špidlova ČSSD.

ELDR - Evropská liberální, demokratická a reformistická strana
Jejím členem je odcházející předseda Evropského parlamentu Pat Cox. I když mají v parlamentu jen malý vliv, jejich síla je v postavení jazýčku na vahách, který se přikloní buď k socialistům nebo k lidovcům. Šéfem frakce je britský poslanec Graham Watson.

Greens/EFA - Zelení a Svobodná evropská aliance
Jejich společnými lídry jsou Daniel Cohn-Bendit a Monica Frassoniová.

GUE/NGL - Konfederace evropské levice a Severské zelené levice
Sdružuje většinu ostatních levicových stran včetně komunistických a extrémně levicových. Lídrem je Francouz Francis Wurtz.

UEN - Unie za Evropu národů
Má hodně širokou náruč, do které patří i italská postfašistická strana Národní aliance, kterou vede italský poslanec Gianfranco Fini.

EDD - Evropa demokracie a rozdílností
V jejím čele stojí dánský euroskeptik Jens-Peter Bonde.

NA - Nezařazení poslanci
Mezi ně patří krajně pravicová Národní fronta Jeana-Maria Le Pena a spekuluje se o tom, že by po volbách mohla vzniknout i krajně pravicová frakce, do které by mohla patřit i rakouská Strana svobodných Jörga Haidera, belgický Vlámský Blok nebo holandská strana následovníků zavražděného Pima Fortuyna. Mohla by tam patřit i Mečiarova HZDS.

Zpět na rozcestník eurovoleb
Zavřít okno

idot