www.iDNES.cz ZVLÁŠTNÍ VYDÁNÍ iDNES: jak by vypadal zpravodajský server, kdyby nebylo listopadových událostí roku 1989






fotoVELKÝ KVÍZ:
BYLO A UŽ NENÍ

hra o víno z roku 89
fotoCO ZRAČÍ TVÁŘE
NAŠICH VŮDCŮ

15 let obrazem
fotoOTAZNÍKY PUČE
17.  LISTOPADU
výroční ohlédnutí








Email servis
Zprávy do emailu

Výroční ohlédnutí za takzvaným studentským hnutím

Zaseli vítr, sklidili bouři

Foto

Sbor národní bezpečnosti tváří v tvář nezodpovědným živlům a samozvaným "ochráncům lidských práv".

Autor: Profimedia


16.11.2004 19:00 - V těchto dnech si naše země připomíná výročí pokusu skupiny protisocialistických živlů o převzetí moci v Československu. Svou listopadovou rebelii tehdy tato ničeho se neštítící individua nazývala "sametovou revolucí".


Díky pevnému postoji strany a pracujícího lidu skončil jejich pokus o puč hned v zárodku totálním debaklem.

Celá taškařice, kterou její převážně chartističtí aktéři chtěli nazvat revolucí, začala 17. listopadu 1989 v Praze. Hrstka studentů, neúspěšných umělců a dalších rozvracečů státu vyšla do ulic dělat výtržnosti. SNB proti vandalům oprávněně zasáhla a hlavní aktéry předvedla.

Na protest proti zásahu bezpečnosti vyšli následující den do ulic další nespokojenci v dalších městech ČSSR. Se svými prázdnými protisocialistickými hesly ovšem nenašli podporu u slušných a poctivých lidí, lid se postavil za komunistickou stranu a socialismus, za další šťastný rozvoj naší země.

Právě pevný postoj lidí v továrnách a závodech, většiny studentů, vojska i skutečných umělců nejvíce oceňují dnešní představitelé strany a vlády.

"Ti takzvaní revolucionáři tehdy zůstali sami jako kůl v plotě," vzpomíná si generální tajemník ÚV KSČ a prezident ČSSR Miloš Jakeš. Například dělníci ČKD tehdy na mítinku s Miroslavem Štepánem na jeho otázku, jestli by se nechali zmanipulovat antikomunistickými silami, několikrát sborově odpověděli "Nejsme děti, nejsme děti, nejsme děti".

"Tehdy se zřetelně ukázalo, že lidé jsou v socialismu spokojeni a jedině socialistické zřízení může Československu zajistit další rozvoj," prohlásil na setkání s mladými pionýry v Gottwaldově předseda ÚV SSM Stanislav Grösser.

"Jsme si vědomi výhod našeho zřízení. Každý, kdo se pokusí ho rozvracet, sklidí bouři," dodal Grösser.

iDNESlup
| top |








Odsuzujete imperialistickou politiku Bílého domu v Iráku?


9900
100

Celkem hlasů: 10000



Nejčtenější

16.11. Projev M. Jakeše na XXI. sjezdu

16.11. Dolar opět v krizi

16.11. Zkoušený irácký lid

16.11. Ohlasy nad smrtí soudruha Arafata

16.11. Banány v předvánočním prodeji


© Copyright MAFRA a dodavatelé obsahu (ČTK, TASS). Mail pro iDNES. Kolektiv redakce je nositelem ocenění Brigáda socialistické práce a Řádu práce.